Pralka ładowana od góry czy z przodu?

Podstawową decyzją, jaką musimy podjąć planując zakup nowej pralki, jest jej sposób ładowania. W sprzedaży dostępne są bowiem dwa rodzaje tych urządzeń: pralki ładowane z przodu oraz pralki ładowane od góry. Którą z nich lepiej wybrać i jakie zalety posiada każde z tych rozwiązań?

Pralka ładowana z przodu – kiedy warto ją wybrać?

Pranie zawsze pod kontrolą

Najważniejszą zaletą, jaką posiadają modele pralek ładowanych od frontu, jest ich wyposażenie w przezroczyste drzwiczki. Dzięki nim możemy kontrolować przebieg całego prania i w razie zauważenia jakichkolwiek odstępstw od normy, odpowiednio zareagować. Może mieć to miejsce np. w sytuacji, kiedy podczas prania jasnych kolorów dostrzeżemy, że przypadkowo umieściliśmy w pralce także element w innej barwie, który mógłby zabarwić nam całe pranie.

Większy wybór rozmiarów

Pralki ładowane od frontu występują w różnych rozmiarach. Niektóre z nich to bowiem urządzenia o małej głębokości, które idealnie sprawdzą się do mniejszych łazienek, w których nie zmieściłaby się tradycyjna pralka o głębokości 60 cm, np. model ELECTROLUX EWFB1294BR. Dobrym przykładem pralek slim jest np. model CANDY CS3 1052D2, która posiada głębokość zaledwie 34 cm. Decydując się na zakup pralki ładowanej od przodu mamy więc większy wybór rozmiarów urządzenia, a co za tym idzie, większe szanse dopasowania jego wymiarów do naszej łazienki.

Pralka Candy

 

 

Pod zabudowę – tylko pralka ładowana od frontu

Mimo tego, że pralka zwykle ustawiana jest w łazience to nie jest to jedynie miejsce, w którym ją umieszczamy. Coraz częściej spotyka się ją bowiem także w kuchni. W takich wypadku najczęściej wybieramy pralkę do zabudowy, gdyż zostaje ona „schowana” za zabudową meblową i pozostaje niewidoczna dla osób postronnych. Jedynymi pralkami, jakie kupimy w opcji do zabudowy, są jednak pralki ładowane od frontu.
Pralka ładowana od góry – w jakich sytuacjach się sprawdzi?

Idealna do małych łazienek

Pralka ładowana od góry doskonale sprawdzi się w łazienkach, w których na pralkę mamy niewiele miejsca. Pralka otwierana od góry jest bowiem urządzeniem dość wąskim, dlatego zmieści się tam, gdzie na umieszczenie pralki ładowanej od frontu nie będzie już miejsca. Jej szerokość standardowo wynosi bowiem 40 cm, a głębokość 60 cm. Warto jednak wiedzieć, że musimy pozostawić miejsce na jej otwieranie, dlatego nad samą pralką nie powinny być umieszczane nisko wiszące szafki łazienkowe.

Wygodna w ładowaniu i rozładowywaniu prania

Największą zaletą pralek ładowanych od góry jest wygoda ich obsługi. Nie musimy się bowiem schylać ani nadwyrężać kręgosłupa podczas jej ładowania oraz rozładunku. Z tego względu pralka tego typu będzie idealnym wyborem do domów, w których na co dzień robi się duże ilości prania. Wygodę jej obsługi docenią zwłaszcza mamy małych dzieci, które codziennie muszą zadbać o czystość ubrań dla całej rodziny. Wartym polecania modelem dla dużej rodziny jest WHIRLPOOL TDLR 7021, energooszczędna pralka, która jednorazowo wypierze nawet 7 kg ubrań.

WHIRLPOOL TDLR 7021

 

Mniejsze ryzyko zalania łazienki

Z użytkowaniem pralki ładowanej od góry wiąże się jeszcze jedna zaleta. A mianowicie takie urządzenie jest bowiem znacznie mniej narażone na uszkodzenie uszczelki, a w konsekwencji zalanie łazienki. Na wystąpienie tej usterki są bowiem szczególnie podatne niewłaściwie konserwowane pralki ładowane z przodu.

Pralka WHIRLPOOL

Ostatni komentarz
  • Na studiach miałam pralkę ładowaną od góry i muszę przyznać, że wygodne rozwiązanie szczególnie kiedy postawiona jest w dość małej kuchni. Natomiast w domu rodzinnym jak i swoim już mamy tradycyjną świadomie bo potrzebuję dużej 8 kg pralki,

Napisz komentarz

Facebook